www.koroh.ir
طبیعت زیبا، هدیه خداوند است. در حفظ و نگهداری این هدیه ارزشمند کوشا باشیم.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            mytheme
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


_____________________
دوستان عزیز! سلام
این وبلاگ بمنظور آشنایی شما با روستای ییلاقی و سرسبز کره ایجاد شده است.
انتظار می رود با ارسال مطالب ارزشمندتان ما را در مسیر پربارتر ساختن محتوای آن یاری فرمایید
منتظر نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده شما هستیم . شما میتوانید مطالب خود رااز طریق پست الکترونیک koroh@chmail.ir
ارسال فرمایید.
با تشکر ..... و - زراعتکار
_______________________

مدیر وبلاگ : و - زراعتکار
نویسندگان

گلودرد ساده  و گلودرد چرکی


تقریبا همه ما احساس خارش در پشت گلو را تجربه کرده ایم. علت آن می تواند خشکی هوا یا آلرژی فصلی باشد یا علامتی که از شروع یک سرماخوردگی خبر می‌دهد. اما در برخی از موارد علت می‌تواند یک عفونت باکتریایی به نام  "استرپتوکوک" باشد که اگر درمان نشود ممکن است خطرناک باشد. تشخیص قطعی آن فقط توسط پزشک امکان پذیر است اما برخی از نشانه ها وجود دارد که می‌تواند سرنخ هایی در اختیار شما قرار دهد تا متوجه شوید که آیا گلویتان درگیر یک عفونت استرپتوکوکی و چرکی شده است و یا فقط دچار یک گلودرد ساده و معمولی شده اید.


آیا لکه های غیر طبیعی در گلو وجود دارد؟

مادران می توانند از کودکشان بخواهند که بگوید آ آ آ. نگاه کردن به گلو، سرنخ های مهمی از علت درد را آشکار می‌کند. استرپتوکوک اغلب تکه های سفید رنگی در گلو و بر روی لوزه ها ایجاد می کند و همچنین باعث می شود لوزه ها متورم و قرمز شوند. در پشت گلو هم ممکن است چرک دیده شود.

 


آیا علایم سرماخوردگی وجود دارد؟

سرفه کردن و ترشحات پشت بینی احساس ناخوشایندی در گلو ایجاد می کنند اما احتمال اینکه این علایم همراه با عفونت استرپتوکوکی رخ دهد کم است. هنگاهی که گرفتگی(احتقان)، آبریزش بینی و سایر علایم سرماخوردگی همراه با گلودرد وجود دارد، معمولا علت اصلی سرماخوردگی ویروسی است.


درجه حرارت بدنتان چتد است؟

سرماخوردگی اغلب تب ایجاد می کند اما معمولا درجه آن کم است. یک گلودرد با تب بالای 38 درجه، احتمال وجود عفونت استرپتوکوکی را افزایش می دهد. اگرچه ممکن است عفونت استرپتوکوکی بدون تب یا تب پایین هم وجود داشته باشد.

 

درد گلو در چه حد است؟

 گلودردی که علت آن سرماخوردگی است می تواند مقدار زیادی دردناک باشد، اما معمولا درد بعد از چند روز از بین می‌رود. در گلودرد استرپتوکوکی درد شدیدتر و مقاوم تر است. درد ممکن است در حدی باشد که بلعیدن را سخت کند.

در برخی از موارد استرپتوکوک علایمی مانند حالت تهوع، از دست دادن اشتها، سردرد و یا شکم درد ایجاد می کند.


آیا بثورات پوستی هم دیده می شود؟

یک علامت کمتر شایع عفونت استرپتوکوی ظهور بثورات پوستی بر روی گردن و سینه است که در نهایت در کل بدن پخش می شود. زمانی این بثورات که مانند کاغذ سنباده زبر است ظاهر شوند، این عفونت تب مخملک خوانده می شود. این لکه ها معمولا بعد از چند روز شروع به ناپدید شدن می کنند. درمان با آنتی بیوتیک در جلوگیری از عوارض عفونت استرپتوکوکی کمک کننده است.


استرپتوکوک یک عفونت باکتریایی است

علت اهمیت افتراق بین استرپتوکوک و گلودرد معمولی این است که گلودرد استرپتوکوکی توسط یک عفونت باکتریایی به نام استرپتوکوکوس گروه A ایجاد می شود و گلودرد معمولی توسط یک ویروس ایجاد می شود. درمان با آنتی‌بیوتیک در کاهش علایم و طول مدت بیماری کمک کننده است. همچنین احتمال وقوع عوارض را هم کاهش می دهد. بدون استفاده از آنتی بیوتیک، یک عفونت استرپتوکوکی می تواند باعث ایجاد عوارضی بر روی قلب و سایر ارگان ها شود.


سرماخوردگی و آنتی بیوتیک!!

با استفاده از آنتی بیوتیک نمی توانید از شر گلودرد ویروسی خلاص شوید. علت این است که آنتی بیوتیک ها فقط در برابر باکتری ها موثرند و نه ویروس ها! علاوه بر این استفاده غیر ضروری از آنتی بیوتیک باعث ایجاد مقاومت میکروبی می شود. وقتی باکتری ها به طور مداوم در معرض آنتی بیوتیک قرار گیرند، تبدیل به میکروب های بسیار قوی می شوند که به آنتی بیوتیک های استاندارد جواب نمی دهند.


آنتی بیوتیک ها برای استرپتوکوک

اگر برای شما تشخیص گلودرد استرپتوکوکی داده شد، معمولا پزشک برای شما 10 روز مصرف آنتی بیوتیک و یا یک تزریق را تجویز می کند. احتمالا شما 1 یا 2 روز بعد از مصرف دارو احساس می کنید که بهتر شده اید اما در این صورت باز هم مهم است که دوره کامل داروی خود را مصرف کنید، در غیر اینصورت بعضی از باکتری ها ممکن است باقی بمانند.


 به یاد داشته باشید تا 24 ساعت بعد از مصرف دارو، بیماری شما همچنان واگیر دار است، بنابراین به طور مرتب دست های خود را بشویید و از ظرف غذای مجزا استفاده کنید و حتما بعد از عفونت استرپتوکوکی مسواک خود را دور بیندازید.


درمان های خانگی برای گلودرد

اگر گلودرد شما از نوع ویروسی است ، برای خلاصی از درد راهکارهایی وجود دارد. یک ترفند برای تسکین گلودرد غرغره با آب نمک است. این اقدام گلوی شما را مرطوب نگه می دارد و احساس خارش گلو را کاهش می دهد.

در گلودرد استرپتوکوکی هم غرغره با آب نمک مفید است اما مصرف داروی تجویز شده توسط پزشک نباید فراموش شود.


استفاده از بخور

تنفس در بخار دستگاه های مرطوب کننده یا بخارساز گلو را مرطوب نگه دارد و درد را کاهش می دهد. یک  ظرف آب که با آب داغ پر شده است هم اثر مشابهی دارد. یک حوله را روی سرتان بکشید و بخار آب را تنفس کنید. اینکار را به مدت 5 تا 10 دقیقه و چندین بار در روز تکرار کنید.


کمپرس گرم

یک حوله گرم را از خارج بر روی گلوی خود قرار دهید. اینکار به ویژه زمانی که غدد لنفاوی شما متورم شده اند بسیار تسکین بخش خواهد بود.


غذاهای تسکین دهنده

اگر برای بستنی خوردن به دنبال بهانه می گردید گلودرد یک دلیل مناسب است. سرمای آن یک اثر بی حس کننده دارد و بافت خامه ای بلعیدن آن را آسان می کند. این خوراکی آرام بخش برای کودکان اثر تشویقی دارد. غذاهای مفید دیگر شامل ژلاتین و سوپ داغ است. اگر گلودرد شما خیلی شدید است بهتر است از غذاهای تند و ترد دوری کنید.

جبران مایعات بدن

از آنجایی که تب و سختی بلع باعث از دست رفتن آب بدن می شود، افزایش استفاده از مایعات برای جبران کم آبی بسیار مهم است. آب و نوشیدنی زنجبیل انتخاب های خوبی هستند. از نوشیدنی هایی که با میوه های اسیدی مانند مرکبات تهیه می شوند و می توانند باعث تحریک و یا التهاب گلو شوند اجتناب کنید.

مسکن ها

مسکن های موجود در بازار مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به طور موقت درد گلو را کم کنند.

در بیماریهای ویروسی از دادن آسپیرین به کودکان و نوجوانان اجتناب کنید علت آن وجود خطر عارضه کشنده سندرم ری است.

اسپری ها و قرص های مکیدنی

شما می توانید برای تسکین گلودرد از اسپری های بی حس کننده و یا قرص های مکیدنی استفاده کنید. مکیدن تکه های یخ هم می تواند تسکین بخش باشد.


ضد احتقان ها

اگر سرما خورده اید و ترشحات بینی، گلوی شما را تحریک می کند می توانید از اسپری های ضد احتقان بینی استفاده کنید که باعث خشک شدن ترشحات پشت بینی می شود و گلو را تسکین می دهد. افرادی که مبتلا به برخی از بیماری های خاص هستند و یا داروهای خاصی مصرف می کنند نباید از ضد احتقان ها استفاده کنند.

گلودرد مقاوم

اگر گلودرد بیشتر از یک هفته طول کشیده است و یا بدتر شده است، دوباره با پزشکتان مشورت کنید. گلودرد مقاوم می تواند نشانه ای از بیماری دیگر باشد که در این صورت پزشک اقدامات تکمیلی را انجام خواهد داد.


                                            مراقب سلامتی خود باشید

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic